Uz saturu

Kā pārvērsts vīziju par panākumiem?

Publicēts:

Kā pārvērsts vīziju par panākumiem

Uzņēmējus pamatoti dēvē par ekonomikas dzinējspēku. Tieši viņi rada inovācijas, jaunas darbavietas un ienes jaunu elpu veselās nozarēs, virzot ekonomiku uz priekšu un veidojot mūsu nākotni. No vietējiem jaunuzņēmumiem līdz pat pasaules mēroga inovatoriem – uzņēmēji ir tie, kas pamana problēmas, rod tām risinājumus un pārkāpj robežas, radot uzņēmumus, kas uztur ekonomikas dinamiku un attīstību.

Tomēr sava biznesa uzsākšana un vadīšana ir nopietns izaicinājums. Aiz katra veiksmes stāsta slēpjas ceļš, kas pilns risku, nenoteiktības, neatlaidības un smaga darba. Jūs kā uzņēmēji saskaraties ar neskaitāmiem šķēršļiem – sākot ar finansējuma piesaisti un konkurences pārvarēšanu, līdz pat ikdienas operatīvajai vadībai un spējai pielāgoties nemitīgi mainīgajām tirgus prasībām. Daudzi ceļā piedzīvo neveiksmes, pirms atrod īsto virzienu.

Diemžēl statistika ir nepielūdzama – daudzi jaunuzņēmumi neizdzīvo. Bieži vien iemesls ir kļūdas, no kurām varēja izvairīties: nepietiekama plānošana, naudas plūsmas problēmas vai neatbilstība tirgus pieprasījumam. Taču, lai arī neveiksmes ir bieža parādība, tās nav nenovēršamas.

Kā rāda neskaitāmu uzņēmēju gūtā pārliecība – panākumiem nepietiek tikai ar lielisku ideju. Galvenais ir tās īstenošana, Jūsu izturība un pārdomāta stratēģija. Lai palīdzētu jaunajiem uzņēmējiem veiksmīgāk startēt un izvairīties no tipiskākajiem klupšanas akmeņiem, šajā rakstā ir apkopotas 7 būtiskākās atziņas. Tās var ievērojami palielināt Jūsu izredzes pārvērst savu vīziju par ilgtspējīgu un plaukstošu biznesu.

1. atziņa: sāciet ar to, kas Jums ir, un pielāgojieties ceļā

Protams, ir lieliski sapņot un ticēt lielām iespējām. Taču uzņēmējdarbībā izšķirošs ir līdzsvars starp Jūsu vīziju un reālistisku plānu. Vīzija dod ticību un virzienu, bet tikai konkrēts plāns pārvērš šo ticību taustāmos rezultātos.

Un šis plāns sākas ar godīgu izvērtējumu – kādi resursi Jums jau ir pieejami šobrīd? Varbūt tā ir piekļuve noteiktiem kontaktiem, Jūsu unikālās prasmes un zināšanas, neliels sākuma kapitāls vai kāda īpaša, pamanīta tirgus iespēja. Sāciet tieši ar to! Veiksmes atslēga bieži vien nav gaidīšana uz ideāliem apstākļiem vai milzīgām investīcijām, bet gan spēja maksimāli efektīvi izmantot tos resursus, kas jau ir Jūsu rīcībā.

Vienlaikus esiet gatavi nemitīgi pielāgoties. Biznesa vide ir dinamiska – apstākļi mainīsies. Parādīsies jaunas iespējas, radīsies jauni resursi, bet citi ceļi var aizvērties vai esošie resursi izsīkt. Jūsu spēja būt elastīgiem, ātri reaģēt, mācīties un mainīt kursu, kad tas nepieciešams, būs izšķiroša, lai noturētu uzņēmuma virzību un nodrošinātu tā izaugsmi.

2. atziņa: izvēlaties partnerus pēc pienesuma, nevis tikai pazīšanās

Veidojot biznesu, Jūs nevis vienkārši saaicināt draugus kopīgam pasākumam, bet gan mērķtiecīgi būvējat komandu ar cilvēkiem, kas dod reālu, biznesam nepieciešamu vērtību. Tāpēc pats pirmais solis – skaidri definējiet, kādas prasmes, pieredze un pat personības iezīmes ir vitāli svarīgas Jūsu komandas nākotnes panākumiem.

Tas ir īpaši kritiski, izvēloties līdzdibinātājus. Stipras un veiksmīgas partnerattiecības biznesā nebalstās tikai uz draudzību vai personīgām simpātijām. To pamatā ir prasmes un stiprās puses, kas papildina viena otru, kopīgs redzējums par uzņēmuma mērķiem un attīstību, kā arī spēja konstruktīvi diskutēt un pat izaicināt vienam otru, lai kopīgi nonāktu pie labākajiem lēmumiem.

Protams, ja Jūsu draugs pilnībā atbilst šiem biznesa kritērijiem un var sniegt būtisku pienesumu – lieliski, tas ir papildu bonuss! Tomēr izvēles pamatā vienmēr jābūt partnera objektīvajai vērtībai un atbilstībai biznesa vajadzībām, nevis tikai personiskajām attiecībām. Vērtībai ir jābūt pirmajā vietā.

3. atziņa: cilvēki ir Jūsu lielākā vērtība – novērtējiet viņus

Izcilas komandas pamatā ir kas vairāk par labu algu. Galvenais ir likt cilvēkiem justies patiesi novērtētiem un svarīgiem. Efektīva saziņa, patiesa cieņa un aktīva ieklausīšanās ir neticami spēcīgi, taču pārsteidzoši bieži aizmirsti vadības instrumenti.

Ne visus cilvēkus motivē tikai nauda. Jaunuzņēmumā, īpaši tā pirmsākumos, kad budžets var būt ierobežots, spēja novērtēt cilvēkus kļūst vēl izšķirošāka. Atzinība neko nemaksā, tomēr tā ir viena no vērtīgākajām “valūtām”, ko Jūs varat piedāvāt savai komandai.

Cilvēki alkst justies pamanīti, iesaistīti un pārliecināti, ka viņu ieguldījumam ir reāla nozīme. Tā ir dziļi cilvēciska vajadzība – rast jēgu savā darbā un justies svarīgam. Komanda, kas jūtas novērtēta un cienīta, būs gatava pielikt papildu pūles, tā būs lojālāka un ticēs Jūsu uzņēmuma misijai tikpat stipri kā Jūs pats.

Un šis princips attiecas ne tikai uz darbiniekiem, bet arī uz klientiem, investoriem un ikvienu, ar ko Jūsu ceļi krustojas biznesā. Tā nav tikai veikla biznesa taktika – tai jābūt Jūsu darbības pamatfilozofijai. Liekot citiem justies nozīmīgiem, Jūs veidojat stiprākas, uzticamākas un ilgtspējīgākas attiecības.

4. atziņa: iekarojiet tirgu – pārspējiet konkurentus un atklājiet savu unikālo vērtību

Lai jūsu biznesa ideja pārvērstos panākumos, jums jāpārzina tirgus, kurā plānojat darboties. Izpētiet savus konkurentus: kā viņi strādā un kas viņus padara veiksmīgus. Bet vēl svarīgāk – noskaidrojiet, ar ko jūsu uzņēmums ir īpašs. Kas ir jūsu trumpji? Vai tā ir izdevīgāka cena, elastīgāki atgriešanas noteikumi, pievilcīgāks iepakojums, ekskluzīvs piedāvājums vai inovatīvs risinājums? Jebkurā gadījumā šo atšķirību apzināšanās un izcelšana palīdzēs jums iekarot savu vietu tirgū.

Turklāt jums vajadzīgs plāns, kā apgrūtināt konkurentu dzīvi, padarot viņu piedāvājumu mazāk pievilcīgu, ja vien viņi nav gatavi pilnībā mainīt savu spēles stratēģiju. Tas prasa atrast pareizo līdzsvaru starp nepārtrauktu produktu attīstību, ticību savai vīzijai un vērīgu tirgus tendenču analīzi. Pastāvīgi pilnveidojot savu piedāvājumu un vienlaikus sekojot līdzi konkurentu aktivitātēm, jūs nodrošināsiet, ka jūsu uzņēmums būs soli priekšā, tādējādi konkurentiem būs grūtāk jūs panākt.

5. atziņa: kā pārdot un piesaistīt investīcijas, lūdzot padomu

Kad pienāk laiks pārdot savu produktu vai piesaistīt investīcijas, atcerieties – galvenais ir sarunāties ar cilvēkiem ar cieņu un patiesu vēlmi mācīties. Neviens nevēlas justies kā instruments jūsu mērķu sasniegšanai, tāpēc izvēlieties stratēģiju, kurā lūdzat padomu, nevis uzreiz mēģināt pārdot vai piedāvāt sadarbību. Uzrunājiet potenciālos investorus, partnerus vai klientus, lūdzot viņu viedokli un patiesi ieklausoties teiktajā. Pat ja sarunas beigās neizdodas atrast veidu, kā viņiem pārdot savu produktu, jūs iegūsiet vērtīgas zināšanas, veidosiet uzticību un stiprināsiet attiecības. Katra šāda saruna, pat ja tā uzreiz nepārvēršas pārdošanā, paplašina jūsu redzesloku un palīdz pilnveidot jūsu pieeju. Galu galā tas palīdzēs jums pieņemt pārdomātākus un labāk pamatotus lēmumus – sākot ar biznesa modeli un cenu politiku, beidzot ar produktu attīstības plāniem un daudzām citām svarīgām izvēlēm.

6. atziņa: kā veidot uzticamību ar pareizajiem kontaktiem

Uzticamība ir jebkura uzņēmuma stūrakmens, un viens no ātrākajiem veidiem, kā to panākt, ir veidot spēcīgas saites. Tas var nozīmēt piesaistīt padomdevējus ar unikālām zināšanām, dibināt uzņēmumu kopā ar cilvēkiem, kuriem ir jūsu prasmes papildinoša pieredze, vai pat iegūt atbilstošu izglītību un sertifikātus cienījamās iestādēs. Uzticamību var vairot arī jūsu uzņēmuma saņemti nozares atzinības sertifikāti. Turklāt, lai ātrāk iegūtu klientu uzticību un pierādītu savu vērtību, nereti var palīdzēt piedāvāt savu produktu vai pakalpojumu izvēlētiem klientiem bez maksas.

Mūsu smadzenes ir iekārtotas tā, lai meklētu saistības un vispārinātu, kas reizēm var radīt stereotipus, taču šajā gadījumā tas nāk par labu. Cilvēki daudz labprātāk uzticēsies un investēs jūsu idejā, ja redzēs, ka jums ir uzticami partneri un atzīta kvalifikācija. Tāpēc šo kontaktu veidošana var kļūt par jūsu slepeno ieroci reputācijas stiprināšanā un jaunu iespēju pavēršanā.

7. atziņa: atrodi savu “kāpēc” un uzticies procesam

Lai gūtu panākumus biznesā, jums patiesi jāiekāro šis ceļš, un šī vēlme sākas ar skaidru izpratni par jūsu “kāpēc”. Varbūt tas izklausās klišejiski, bet daudzi topošie uzņēmēji neapzinās, cik daudz patiesībā ir nepieciešams, lai kļūtu par īstu spēku – par tādu, kas izaicina ierasto un uzdrīkstas sapņot par vairāk nekā ir šobrīd. Būs brīži, kad būs ļoti grūti un varēs šķist, ka esat nonācis strupceļā, bet tieši šajos mirkļos jums jāatceras savs sākotnējais mērķis un jāatrod cerība. Jums jābūt drosmīgam, apzinoties, ka jūsu mērķtiecībai ir jārada kaisle, nevis jāiztukšo jūs. Jūsu entuziasmam ir jāvirza jūs uz mērķiem un jāiedvesmo arī citus šajā ceļā.

Tāpat ir svarīgi ieklausīties savā iekšējā balsī un būt atvērtam intuīcijai. Dzīve mums bieži vien sūta signālus un atbildes, taču mēs ne vienmēr tos pamanām. Uzticēšanās savai intuīcijai un vērīga attieksme pret šīm smalkajām norādēm var palīdzēt pieņemt pareizos lēmumus un nezaudēt fokusu uz savu mērķi. Un tā pati degsme, kas virza jūsu ceļojumu, var iedvesmot arī citus, radot pozitīvu ķēdes reakciju, kas palīdz sasniegt mērķus un radīt nozīmīgu ietekmi.

Uzņēmējdarbība nav tikai par skaļu titulu, privilēģijām vai akciju paketi. Tā ir par problēmu risināšanu ar domāšanas veidu, ko dzen uz priekšu vēlme augt, sasniegt mērķus un izaicināt ierasto. Tā ir paredzēta tiem, kuri nebaidās pārkāpt robežas un saprot, ka īstā dzīve sākas tad, kad sāc rīkoties.

Spēja radīt ko jaunu ir viena no cilvēka pamatvajadzībām un augstākajām izpausmēm – tā atspoguļo mūsu radošo potenciālu. Katrs no mums ir mākslinieks savā veidā, pat zinātnieki, jo katrs savu ideju paužam unikāli. Uzņēmējus vieno spēja un drosme stāties pretī gan materiāliem, gan emocionāliem, gan pat iekšējiem izaicinājumiem, lai sētu izaugsmes sēklas pat visgrūtākajos laikos.

Pievienoties kāda cita uzņēmēja ceļojumam ir tikpat vērtīgi – jūs joprojām radāt un sniedzat nozīmīgu ieguldījumu. Tomēr īsti uzņēmēji ir tie, kuriem ir iekšējs dzinulis veidot jaunus ceļus, uzņemoties atbildību par ideju ģenerēšanu, īstenošanu un mērogošanu.

Ja, lasot šīs rindas, jūs jūtaties mazliet nobijies, iespējams, uzņēmējdarbība šobrīd nav jūsu ceļš. Bet, ja šie vārdi rezonē ar jums, iespējams, jums piemīt tas, kas nepieciešams, lai gūtu panākumus.

Uzņēmēji arī intuitīvi saprot, cik svarīgi ir līdzsvarot loģiku un emocijas, pieņemot lēmumus. Ar laiku jūs iemācīsieties orientēties uzņēmējdarbības labirintos, nepazaudējot savu ilgtermiņa vīziju un mērķi, vienlaikus pieņemot apzinātus un pārdomātus lēmumus.

Panākumi uzņēmējdarbībā balstās uz neatlaidību, nepārtrauktu mācīšanos un spēju pielāgoties. Turpiniet mēģināt, meklējiet jaunas pieejas un atcerieties – uzņēmējdarbība ir nebeidzams izaugsmes un jaunrades ceļš.

Avots: www.entrepreneur.com


Nākamais raksts
Kā apgūt jebkuru prasmi un atklāt savu potenciālu